صفحه اصلی > آرشیو اخبار 
به سایت دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه خوش آمدید

باز گشت به صفحه اصلی

اخبار > نقش پرستار و حرفه پرستاری چیست؟


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه

نقش پرستار و حرفه پرستاری چیست؟

دکتر نادر آقاخانی

مدیر گروه پرستاری و دانشیار مرکز تحقیقات ایمنی بیمار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

در سی ژانویه 2019 سازمان ملل متحد در شهر ژنو تصمیم گرفت تا به افتخار دویستمین سال تولد خانم فلورانس نایتینگل، سال 2010 را سال پرستار و ماما نامگذاری کند. این خبر بهانه ای شد تا به طور مختصر به نقش پرستار و حرفه پرستاری پرداخته شود.

پرستار فردی است دارای تحصیلات آکادمیک که در زمینه اصول علمی و مهارت های حرفه‌ای مراقبت، درمان و آموزش مددجویانان مهارت داشته باشد .

نقش اساسی یک پرستار حمایت و مراقبت از افراد با تمام خاستگاه های قومی و پیشینه مذهبی و حمایت از آنان در زمان سلامتی و بیماری است.

پرستاری تشخیص، مراقبت و درمان پاسخ های بالقوه و بالفعل انسان به مسائل و مشکلات سلامتی موجود و احتمالی و حفظ و ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری ها، پیشبرد بهبودی از بیماری و تسهیل در تطابق با وضعیت ناشی از بیماری از اصول پرستاری است.

 اما وظایف پرستاری دیگری نیز وجود دارند كه به طور خلاصه بیان می شوند:

·     -   ثبت سابقه و علائم حیاتی مددجویان

·       -  همکاری با سایر اعضای تیم درمانی برای برنامه ریزی مراقبت از مددجویان  

·       -  کنترل و نظارت بر وضعیت سلامت مددجویان حتی پس از ترخیص

·       -  اجرای درمان ها و به کارگیری تجهیزات لازم

·       -  انجام آزمایشات

·        آموزش به مددجویان و همراهان آنان

·        ارائه خدمات پشتیبانی به مددجویان

مراقبت  از مددجویان

در طی فرایند درمان، پرستار پیشرفت وضعیت بیماری را رصد و مطابق با منافع مددجویان، درمان های تجویز شده و لازم را اجرا می کند. مراقبت های ارائه شده توسط یک پرستار فراتر از تجویز داروها و روش های درمانی فیزیکی است. آنها وظیفه مراقبت همه جانبه از مددجویان را که شامل نیازهای روانی، اجتماعی، و بهبود شرایط فرهنگی و معنوی آنهاست بر عهده دارند.

دادن مشاوره به مددجویان

مددجویان اولویت اول پرستار هستند. نقش پرستار حمایت از منافع مددجویان و حفظ کرامت آنان در طول درمان و مراقبت است. این وظیفه پرستار است که از منافع مددجویان به خصوص هنگامی که تصمیمات درمانی گرفته می شود، حمایت نماید.

برنامه ریزی مراقبت های پرستاری

یک پرستار مستقیماً در فرایند تصمیم گیری برای معالجه مددجویانان نقش دارد و مهم است که بتواند هنگام ارزیابی علائم مددجویان و شناسایی مشکلات احتمالی، با تصمیم گیری به موقع  و صحیح توصیه ها و اقدامات مناسب را بر اساس فرایند پرستاری انجام دهند.

از آنجایی که دیگر دست اندرکاران درمان مانند پزشکان یا دیگر متخصصان معمولاً وظیفه تصمیم گیری در مورد درمان نهایی را دارند، جهت دستیابی به بهترین نتایج درمانی، پرستاران به دلیل آشنایی با وضعیت سلامت و اطلاع از مشکلات مددجویان باید بتوانند اطلاعات مربوط به سلامت مددجویان را به صورت موثری در اختیار آنان قرار دهند.  

آموزش مددجویان و پشتیبانی بعد از ترخیص

پرستاران همچنین وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که مددجویان می توانند مشکلات سلامتی، عوارض ناشی از بیماری ها، نحوه مصرف داروها و تداوم درمان های خود مخصوصا زمانی که ترخیص می شوندرا حل کنند.

پرستار باید به مددجویان و خانواده یا مراقبان آنان توضیح دهد که هنگام ترخیص چه باید بکنند و چه انتظاراتی را داشته باشند. آنها همچنین باید اطمینان حاصل کنند که مددجویان احساس حمایت می کنند و اطمینان دارند در صورت نیاز، می توانند از پرستاران خود اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

References

http://study.com/academy/lesson/roles-and-functions-of-the-nurse.html

 

 

 

 


١٠:٣١ - 1398/10/22    /    شماره : ٢٨٢٥٤    /    تعداد نمایش : ٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 





دانشکده پرستاری و مامایی

 Nursing and Midwifery building, Campus Nazlu, 11 KM Road Seru, Urmia, West Azarbaijan, IRAN