صفحه اصلی > آرشیو اخبار 
به سایت دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه خوش آمدید

باز گشت به صفحه اصلی

اخبار > ضرورت بازنگری کوریکولومهای آموزشی در ایمنی بیمار


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش محمدزاده روابط عمومی دانشکده پرستاری ومامایی ارومیه

ضرورت بازنگری کوریکولومهای آموزشی در ایمنی بیمار

 این مطلب را دکتر آرام فیضی عنوان کرد .

مراسم گرامیداشت روز جهانی ایمنی بیمار 26 شهریور ماه 1398 در سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی ارومیه برگزار گردید .

در حاشیه این مراسم دکتر آرام فیضی مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه گفت: موضوع ایمنی بیمار یک موضوع بسیار مهم در سطح جهان است و در کشورهای توسعه یافته از هر 10 بیمار بستری یک بیمار دچار آسیب می شود و بیشتر اینها قابل پیشگیری هستند یعنی حداقل 50 درصد قابل پیشگیری هستند و ما معتقد هستیم که آموزش نقش بسیار مهمی در کاهش خطاها می تواند داشته باشد.

وی اضافه کرد: در حوزه سلامت 3 رکن اساسی داریم که شامل پژوهش ، آموزش و حوزه ارئه خدمات هم در سطح درمان و هم در سطح بهداشت هستند . حوزه آموزش معمولا خوراک آموزشی خود را از دو حوزه دیگر دریافت می کند که عمدتا از حوزه بهداشت یا درمان می باشد یعنی کوریکولوم ها یا برنامه های آموزشی خود را  متناسب با نیازهای جامعه طراحی و اجرا می کند که طبیعتا یکی از نیازهایی که امروز در ایران مطرح می شود مسئله ایمنی بیمار هست که یکی از مطالبات مردم که برای دریافت خدمات درمانی به بیمارستانها مراجعه می کنند می باشد بنابراین در حوزه آموزش تلاش می کنیم که اینها را در واقع طوری برنامه ریزی کنیم که به این درخواست جامعه پاسخ مناسب را داده باشیم .

دکتر فیضی افزود: اولین رویکرد ما این بود که کوریکولومهای آموزشی را که اجرا می شود از نظر محتوای آموزشی بررسی کنیم که نتیجه این بررسی این بود که در برخی از برنامه های آموزشی هیچ اشاره ای به موضوع ایمنی بیمار نشده و در برخی از آنها بسیار مختصر اشاره شده است یعنی در حدی نیست که بتواند نیازها را برطرف کند بنابراین باید با همکاری گروههای آموزشی ، کوریکولومهای آموزشی مورد بازنگری قرار بگیرند که آیا این محتواها می توانند نیازهای جامعه را برطرف کنند یا نه .

بعبارت دیگر تلاش می کنیم برنامه های آموزشی را بررسی و مورد بازنگری قرار دهیم و بعد اثربخشی این بازنگریها را در عمل ببینیم که چه اتفاقی می افتد .

وی همچنین گفت : موضوع بعدی که در حوزه آموزش بسیار مهم است این است که تمام سطوح بیمارستانی اعم از اعضای هیات علمی ، دانشجویان ، کارکنان و حتی نیروهای خدماتی و پشتیبانی آموزش ببینند چراکه ایمنی بیمار یک کار تیمی است .

 


١٠:١٢ - 1398/06/26    /    شماره : ٢٦٤٥٤    /    تعداد نمایش : ١٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دانشکده پرستاری و مامایی

 Nursing and Midwifery building, Campus Nazlu, 11 KM Road Seru, Urmia, West Azarbaijan, IRAN