صفحه اصلی > آرشیو اخبار 
به سایت دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه خوش آمدید

باز گشت به صفحه اصلی

اخبار > شاخص زایمان ایمن در استان به 99.9 رسیده است


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر انتظار مهدی معاون بهداشتی دانشگاه در مراسم گرامیداشت روز ماما گفت :

شاخص زایمان ایمن در استان به 99.9 رسیده است

دکتر انتظارمهدی معاون بهداشتی دانشگاه در مراسم گرامیداشت روز جهانی ماما:
شاخص زایمان ایمن در استان به 99.9 رسیده است
روز جهانی ماما با حضور ریاست دانشگاه، اعضای هیات رئیسه  جمع کثیری از همکاران ماما و دانشجویان مامایی گرامی داشته شد.
دکتر رسول انتظار مهدی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی ضمن اشاره به آمار سال 1350 گفت: در آن سالها 70 درصد زایمانها در منزل صورت می گرفت (زایمان غیر ایمن) ولی الان جای خوشبختی است که در طول سال کمتر از 60 یا 70 مورد زایمان در منزل اتفاق می افتد.
وی افزود: مراقبت از مادران باردار به معنای اهم کلمه صورت می گیرد، و این از مکمل ها گرفته تا سونوگرافی و سایر خدمات سلامت مادر در دوران بارداری را شامل می شود که موجب شده مرگ و میر مادران باردار بشدت پایین آمده و شاخص زایمان ایمن به 99.9 برسد.
معاون بهداشتی دانشگاه به نقش ماماها در دوران اجرای طرح تحول سلامت اشاره نمود و کاهش زایمان سزارین را از اثرات این طرح برشمرد و گفت: برگزاری کلاسهای آموزشی برای مادران باردار و همسران آنها جهت آشنایی با فرآیند زایمان و فرهنگ سازی زایمان طبیعی از وظایف عمده ماماها می باشد.
وی یادآور شد: نظام سلامت بفکر تامین دسترسی ها است و اضافه شدن 190مرکز خدمات جامع سلامت به پتانسیل قبلی و احداث مجتمع سلامت مادر در ارومیه با توجه به وضع آزاردهنده بیمارستان کوثر و ایجاد تسهیلات زایمانی برای اولین بار در کشور  مورد تقدیر مسئواین وزارتی قرار گرفته است.
دکتر انتظار مهدی اظهار داشت: تامین عدالت در سلامت حلقه های متعددی دارد که حلقه مراقبت از مادران باردار را تکمیل می کند و احداث چنین مجتمع هایی ما را در این کار کمک می نماید و در این راستا 1160 ماما در حوزه بهداشت داریم که در 350 واحد ارائه خدمت می کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه افزود: ماما پیشرو در ارائه خدمات با کیفیت است که این یک شعار بهداشتی است و خدمتی که ارائه میشود باید با کیفیت باشد . ما در استان 1100 ماما درایم که در 261 روستا در خدمت سلامت جامعه هستند و امیدوارم از پتانسیل شما ماماهای عزیز در راه ارائه خدمات مطلوب استفاده گردد.


٠٩:٠٣ - 1397/02/18    /    شماره : ١٨٩٥١    /    تعداد نمایش : ٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دانشکده پرستاری و مامایی

 Nursing and Midwifery building, Campus Nazlu, 11 KM Road Seru, Urmia, West Azarbaijan, IRAN